Cytologia

Cytologia to podstawowe badanie w kierunku raka szyjki macicy. Kobiety powinny je wykonywać co najmniej raz w roku.

Kobiety z pewnymi predyspozycjami mogą potrzebować częstszych wizyt i badań. Dotyczy to najczęściej: nosicielek HPV, nosicielek HIV, kobiet po chemioterapii, kobiet z osłabionym układem odpornościowym. I oczywiście w każdym przypadku, w którym są powody do niepokoju.

Cytologia sprawdza obecność komórek przedrakowych lub rakowych z tarczy i kanału szyjki macicy. Podczas rutynowej procedury komórki z szyjki macicy są delikatnie zdrapywane, a następnie badane pod kątem “nienormalnego wzrostu” – karcynogenezy.

Tensoval BP Monitor

Większość przypadków raka szyjki macicy wynika z zakażenia wirusem HPV przenoszonym drogą płciową. Jednak nie wszystkie nowotwory szyjki macicy pochodzą z infekcji wirusowych. Z tego powodu zaleca się, aby wszystkie kobiety rozpoczęły badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy wymazem cytologicznym (w przypadku kobiet, które nie rozpoczęły współżycia - od 21 roku życia. W innych przypadkach wcześniej).

Kobiety w wieku 65 lat, jeśli wcześniejsze badania na raka szyjki macicy były negatywne, mogą rozważyć przerwanie regularnych badań. Zawsze jednak trzeba to skonsultować z lekarzem.

Badania cytologiczne są bardzo dokładne, a regularnie wykonywane zmniejszają częstość występowania raka szyjki macicy i śmiertelność o 80 procent. To krótkie i bezbolesne badanie może uratować życie.

Wielkość czcionki