Rak prostaty

Rak prostaty zajmuje drugie miejsce pod względem zachorowalności na nowotwory u mężczyzn.

Czynnikami sprzyjającym jego powstaniu są: niewłaściwa dieta, palenie tytoniu, predyspozycje genetyczne oraz zaawansowany wiek.
Objawy raka prostaty są czasem mylone z chorobami układu moczowego i zanim zostanie postawiona właściwa diagnoza mija czas, który odgrywa kluczową rolę w leczeniu.

Specjaliści zalecają, aby każdy mężczyzna po 40 roku życia, raz w roku odbywał kontrolę urologiczną. Na zachorowania najbardziej narażeni są mężczyźni po 50 roku życia.

Badaniem, które pozwala na ocenę bezpośrednią gruczołu krokowego jest badanie palcem przez odbyt (per rectum). Za pomocą tego badania lekarz może ocenić nie tylko wielkość gruczołu, ale jego konsystencję (twardość) i budowę (symetryczna, guzowata).

Tensoval BP Monitor

Niepokojące objawy świadczące o problemach z prostatą to: częstsze niż zwykle oddawanie moczu (zwłaszcza w nocy), nagłe parcia na mocz, trudności z oddawaniem moczu.

Mężczyźni po 50 roku życia, niezależnie od tego czy mają objawy, czy też nie, powinni systematycznie (najlepiej raz w roku) badać poziom PSA w krwi (całkowity, wolny). Do badania poziomu PSA, wystarczy jedynie próbka krwi pobrana tak jak do rutynowych badań. Zwiększone stężenie PSA w surowicy stwierdza się głównie w przypadku raka prostaty, w stanach zapalnych lub rozroście łagodnym narządu.

  • Stany zapalne występują zarówno u ludzi młodych, jak i starszych. Przyczyną choroby są powszechnie występujące drobnoustroje.
  • Łagodny rozrost gruczołu krokowego polega na powiększeniu gruczołu krokowego, co w konsekwencji powoduje nasilające się zaburzenia funkcji oddawania moczu.
  • Rak prostaty jest coraz powszechniej występującym nowotworem wśród mężczyzn w średnim wieku. Często wczesnym etapom choroby nie towarzyszą żadne niepokojące objawy, dlatego tak ważne jest poddawanie się corocznym badaniom profilaktycznym.

Komercyjne badanie PSA kosztuje niespełna 40 zł.

Wielkość czcionki