Nadciśnienie

Ciśnienie tętnicze to nacisk, który na ścianki tętnic wywiera tłoczona w nich krew.

Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do wielu groźnych chorób, takich jak: miażdżyca, choroba wieńcowa, niewydolność nerek, zawał serca, udar mózgu, pogorszenie wzroku. Dlatego nie można dopuścić do sytuacji, w której nadciśnienie będzie leczone nieprawidłowo, a nawet w ogóle nierozpoznane. Jest to zdecydowanie choroba, której w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego zaleca podjęcie leczenia już w momencie, kiedy wartość pomiaru wykazuje 140/90 mm Hg.

Powód, dla którego tak wielu chorych nie wykrywa nadciśnienia w odpowiednio wczesnym czasie jest prosty - u większości dotkniętych tą przypadłością nie występują żadne wyraźne objawy. Oczywiście nie zawsze jest to regułą i pośród znaków ostrzegawczych możemy wymienić: nadmierną potliwość, kołatanie serca fale gorąca, problemy ze snem, bóle oraz zawroty głowy,
zaczerwienienie twarzy, zimne dłonie i stopy, obrzęki, pogarszający się wzrok, zaburzenia pracy nerek

Tensoval BP Monitor

Należy jednak podkreślić, że tylko i wyłącznie częste wykonywanie pomiarów ciśnienia może nas odpowiednio wcześnie zaalarmować o jego złym stanie, a nie sporadyczne pomiary.

Nadciśnienie tętnicze należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób i jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób układu krążenia. Najczęściej jest wykrywane w czwartej i piątej dekadzie życia, lecz może dotyczyć osoby w każdym wieku. Ocenia się, że w Polsce na tę chorobę cierpi około 42% mężczyzn i 33% kobiet. Niestety, skuteczność leczenia nadciśnienia w Polsce jest bardzo niska i wynosi zaledwie 2–17%.

Nadciśnienie jest dolegliwością, dla której charakterystyczne jest wysokie ciśnienie krwi w układzie naczyń, jeżeli wysokość ciśnienia wynosi powyżej 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub powyżej 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Ryzyko zachorowania na tę przypadłość wzrasta razem z wiekiem. Natomiast u osób w młodszym wieku nadciśnienie może być wynikiem innych dolegliwości. Podczas mierzenia ciśnienie odczytujemy ciśnienie skurczowe, które podawane jest jako pierwsze oraz ciśnienie rozkurczowe podawane jako druga wartość.

Podział ciśnienia krwi

1. ciśnienie poniżej 120/80 mmHg – jest optymalne;
2. ciśnienie skurczowe 120-129 mmHg i/lub rozkurczowe 80-84 – to prawidłowe ciśnienie tętnicze;
3. ciśnienie skurczowe 130-139 mmHg oraz/lub rozkurczowe 85-89 mmHg – to prawidłowe, ale wysokie ciśnienie tętnicze.

Rodzaje nadciśnienia tętniczego

1. Nadciśnienie tętnicze I stopnia – charakterystyczne jest ciśnienie skurczowe 140-159 mmHg i rozkurczowe 90-99 mmHg.
2. Nadciśnienie tętnicze II stopnia – w tym przypadku ciśnienie skurczowe wynosi 160-179 mmHg, a rozkurczowe 100-109 mmHg.
3. Nadciśnienie tętnicze III stopnia – tutaj ciśnienie skurczowe oscyluje w granicach powyżej 180 mmHg, a rozkurczowe powyżej 110 mmHg.

Przyczyny powstawania nadciśnienia zależą od jego rodzaju

1. nadciśnienie pierwotne – pojawia się ono bez konkretnej przyczyny. Można podejrzewać, że różne czynniki środowiskowe i genetyczne zwiększają ryzyko nadciśnienia, zaburzając jednocześnie mechanizmy biorące udział w regulacji ciśnienia tętniczego, np. układ RAA czy NO (tlenek azotu);
2. nadciśnienie wtórne – pojawia się zazwyczaj na skutek innych dolegliwości, chorób.

Oprócz tego istnieją czynniki, które podwyższają ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego

1. nieodpowiedni tryb życia;
2. otyłość (szczególnie otyłość brzuszna);
3. palenie papierosów;
4. nadwaga;
5. brak aktywności fizycznej;
6. nadmierne spożywanie soli (zalecane jest spożywanie maksymalnie pół łyżeczki soli dziennie – 3,8 g);
7. spożywanie dużej ilości alkoholu;
8. genetyka (szczególnie narażone są osoby, których mama czy tata chorują na nadciśnienie).

Zachęcamy do systematycznych pomiarów ciśnienia. Warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz. To nie jest duży wydatek.

Regular B.P. Monitor
Wielkość czcionki