Niezbędnik o raku prostaty

🟠Dzisiaj (15.09) w Polsce obchodzimy Dzień Prostaty. To jedno z nietypowych świąt w naszym kalendarzu. Wychodzimy z założenia, że każda okazja jest dobra, aby przypominać i zachęcać do badań. W listopadzie br. zorganizujemy dla panów nieodpłatną akcję badania prostaty. O szczegółach będziemy informować.
📣Dzisiaj informacyjny niezbędnik o raku prostaty i rodzajach badań.
🟥Rak prostaty zajmuje drugie miejsce pod względem zachorowalności na nowotwory u mężczyzn. Czynnikami sprzyjającym jego powstaniu są: niewłaściwa dieta, palenie tytoniu, predyspozycje genetyczne oraz zaawansowany wiek.
🟥Objawy raka prostaty są czasem mylone z chorobami układu moczowego i zanim zostanie postawiona właściwa diagnoza mija czas, który odgrywa kluczową rolę w leczeniu.
🟩Specjaliści zalecają, aby każdy mężczyzna po 40 roku życia, raz w roku odbywał kontrolę urologiczną. Na zachorowania najbardziej narażeni są mężczyźni po 50 roku życia.
🟩Badaniem, które pozwala na ocenę bezpośrednią gruczołu krokowego jest badanie palcem przez odbyt (per rectum). Za pomocą tego badania lekarz może ocenić nie tylko wielkość gruczołu, ale jego konsystencję (twardość) i budowę (symetryczna, guzowata).
❗️Niepokojące objawy świadczące o problemach z prostatą to: częstsze niż zwykle oddawanie moczu (zwłaszcza w nocy), nagłe parcia na mocz, trudności z oddawaniem moczu.
🟪Mężczyźni po 50 roku życia, niezależnie od tego czy mają objawy, czy też nie, powinni systematycznie (najlepiej raz w roku) badać poziom PSA w krwi (całkowity, wolny). Do badania poziomu PSA, wystarczy jedynie próbka krwi pobrana tak jak do rutynowych badań. Zwiększone stężenie PSA w surowicy stwierdza się głównie w przypadku raka prostaty, w stanach zapalnych lub rozroście łagodnym narządu.
🟨Stany zapalne występują zarówno u ludzi młodych, jak i starszych. Przyczyną choroby są powszechnie występujące drobnoustroje.
Łagodny rozrost gruczołu krokowego polega na powiększeniu gruczołu krokowego, co w konsekwencji powoduje nasilające się zaburzenia funkcji oddawania moczu.
🟫Rak prostaty jest coraz powszechniej występującym nowotworem wśród mężczyzn w średnim wieku. Często wczesnym etapom choroby nie towarzyszą żadne niepokojące objawy, dlatego tak ważne jest poddawanie się corocznym badaniom profilaktycznym.
💸Komercyjne badanie PSA kosztuje niespełna 40 zł.